Fethiye’de tatil yapmayı düşünüyorsanız- Ölüdenizi görmeden dönmeyin !!!

Fethiye kesinlikle Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biridir. Kendine has çoğrafyasıyle Kelebek Vadisi, dünyaca meşhur Ölüdeniz – Blue Lagoon , Rodos Şövalyelerinini yaşadığı Şövalye Adası, yada Türkiye’nin ilk uzun mesafeli yürüyüş yolu , Likya Yolu, bunlar söylenmeye değer birkaç yer sadece. Bunun dışında sizi kendisine hayran bırakan adaları, plajları, eşsiz koyları ve muhteşem doağısı var.

Fethiye’de Konaklama Seçenekleri
Fethiye bögesinde 5 yıldızlı tatil köyünden, butik oltele, pansıyona , kamp alana, veya son birkaç yıl gidikçe daha popüler olan Kiralık Villa ya
kadar, konaklama seçenekleri mevçuttur.
Tatiliniz başladı , önçe bir kaç gün dinlemek istersiniz belkide hiç bir yere gitmek istemezsiniz, şehrin gürülütü patırtısından ve stresinden uzaklaşmanız gerek duyuyorsunuz. Size özel ayıt yüzme havuzu da yüzmek isterseniz, şezlonglarınızda güneşlenmek istersiniz. Mutlaka bir kaç gün
dinlendikten sonra gezileçek yerler de görmek isterseniz.

Ölüdeniz

Dünyanın en güzel plajlarından biri biliniyor Öludeniz. Turkuaz ve mas mavi rengiyle , deniz ve güneşin keyfini çıkaracağınız bir yer. Ter temiz ve mavi bayraklı sahibi olan yer Fethiye merkeze 14 km uzaklıkta, çam ağaclar arasından giden yol yokuşu inişli, sonunda müthiş bir mavi çikiverir karşınıza – Belcekız Koy’dur orası. Onun sonunda Ölüdenizi görürüsünüz. Ölüdeniz kıpırtsız duruyor, bir tek yosun yok bile dibinde , beyaz kumla örtülüdür ve turkuaz rengini size büyülüyor.

Lagün kısmında metrelerce gitseniz dahi sığ olduğundan çocuklar için veya yüzme bilmiyenler için çok uyugundur. Ölüdeniz de şezlong ve şemsiye kiralanabiliyor ve yeme içime için büfe ve kafeterya hizmetleri de var. Haftasonuları çok kalbalık olduğu aklınızda bulunsun. Ölüdeniz Kumburnu’nda 950 hektar alan Kıdrak Tabiat Parkı ilan edildi ve koruma altına alınmış.

Ölüdeniz in hemen yanı Belcekız Plajı ında denize girmek büyük bir keyif. Uzun altın rengi kumsalları, turkuaz rengindeki denizi, Ölüdeniz’in en gözde tatil merkezleri arasında yer almaktadır. Belcekız Plajında deniz genelde dalgalıdır.

Ölüdeniz ve Belcekız 
Ölüdeniz ve Belcekız adları bir efsaneye dayanıyormuş. Eskiden burdan geçen gemiler, açıkta demir atar, içme suyu almak için kıyıya sandalla çıkarlarmış. Bir Gün yaşlı bir kaptanın genç, oğlu, kıyıya çıktığında belcekız’ı görür ve görür görmez aşık olur. Belcekız da oğlana aşık olur. Oğlan her su almaya geldiğinde görüşürler. Bir gün denizde fırtına patlar. Oğlan, babasına havuz gibi bir koy olduğunu söyler, baba ise oğlunun belcekızla olan macerasını bildiği için, oğlunun sevgilisini görmek için o koya gitmek istediğini zanneder. Baba-oğul kavga etmeye başlar ve gemi tam kayalıklara çarpacakken ,kaptan bir kürek darbesiyle oğlunu denize atar ve dümene yapışır ki durumu görür. Deniz dönerek çarşaf gibi bir koya girmektedir. Oğlan orada ölür. Kayaların üzerinde sevdiğini bekleyen belcekız da kendini kayalardan atıp ölür. İşte o gün bu gündür kızın öldüğü yere ”Belcekız”, oğlanın öldüğü yere ” Ölüdeniz”denir.

Fethiye bölgesinde Kiralık Villa da tatil yaparsanız mutlaka Ölüdenize gezin.

Leave a Reply